JIET Group of Institutions
Dr. Rakesh Kothari : 09829214770
Mr. Mukesh Mathur : 09829214772
Take Career Test
Choose the right career option
for you.

Placements 2015-16


PLACEMENTS - BATCH 2016

 
S.NO.   Name  Branch 
1 Romit Mathur CSE
2 Sakshi Mathur CSE
 
S.NO.   Name  Branch 
1 Tanya Ahuja CSE
2 Varsha Menghnani CSE
3 Jyoti Verma ECE
4 Shailesh Kumari ECE
5 Tripti Jaisalmeria ECE
6 Rohit Choudhary CE
7 Shreyans Vyas CE
8 Akshat Mathur CSE
9 Anirudh Vyas ECE
10 Naman Kansara ECE
11 Prafful Jain EE
12 Ankit Agarwal ME
13 Abha Sancheti CSE
14 Ankita Kamal CSE
15 Kriti Dave ECE
16 Preeti Kumari ECE
17 Vinod Kumawat CE
18 Ajay Kumar Jakhar CSE
19 Archit Jha CSE
20 Bhavesh Singhal CSE
21 Kapil Balwani CSE
22 Lokesh Kumar CSE
23 Poonam Makhijani CSE
24 Rahul Bishnoi CSE
25 Saloni Bafna ECE
26 Girish Pareek EE
27 Javed Tazak EE
28 Naveen Choudhary EE
29 Shailesh Kumar Thanvi EE
30 Suchit Bhansali ME
 
S.NO.   Name  Branch 
1 AADITYA MANGHNANI CSE
2 AJAY KUMAR JAKHAR CSE
3 AKANKSHA TIWARI CSE
4 ANITA SINGH CHOUDHARY CSE
5 ARPIT GOYAL CSE
6 DAKSH BHATT CSE
7 DIPTI TAYAL CSE
8 DIVYAM VYAS CSE
9 DUSHYANT SINGH BHATI CSE
10 KUNJ SHARMA CSE
11 MOHIT CHANDAK CSE
12 NEHA SHARMA CSE
13 NIKITA ASNANI CSE
14 PALLAVI JAIN CSE
15 POONAM MAKHIJANI CSE
16 RAHUL PARWAL CSE
17 RASHI MATHUR CSE
18 REETIKA VYAS CSE
19 RUCHI RAJ CHOUHAN CSE
20 RUNJHUN SHARMA CSE
21 SANJAY KALWANI CSE
22 SHAHNAZ KHAN CSE
23 SHUBHAM SINGH CSE
24 VINITA BHOJWANI CSE
25 YOGESH KUMAR PUROHIT CSE
26 ABHILASHA MATHUR ECE
27 AMIT VERMA ECE
28 AYUSH SONI ECE
29 HARSHIT SHARMA ECE
30 ISHWAR SINGH ECE
31 MALVIKA DIDDEE ECE
32 MANISHA JANGID ECE
33 NEHAL GUPTA ECE
34 NITESH PANDEY ECE
35 PARUL MISHRA ECE
36 PRERNA KANSARA ECE
37 PUNEET KAUR SALUJA ECE
38 RAKSHIKA BORANA ECE
39 RAMYA SHARMA ECE
40 RISHABH DHAMU ECE
41 SALONI BAFNA ECE
42 SHAILESH KUMARI ECE
43 SHEETAL BOHRA ECE
44 SONIA PANWAR ECE
45 TRIPTI JAISALMERIA ECE
46 BHAWANA DWIVEDI EE
47 NAVEEN CHOUDHARY EE
48 PRAFFUL JAIN EE
49 SHAILESH KUMAR THANVI EE
50 VINAY CHOUDHARY EE
51 AVNI PARAKH EEE
52 JYOTSANA BORAWAR EEE
53 KIRTI DHABHAI EEE
54 RASHI SHARMA EEE
 
S.NO.   Name  Branch 
1 SANCHI LEELA CSE
2 MANEESHA BISHT CSE
3 SHWETA GARG CSE
4 DEEPTI TANWAR ECE
5 NAINSEE ECE
6 HARSHA VYAS EEE
7 RAVINA DADHICH EEE
8 SOMIYA CHOUDHARY EEE

ALEPO TECHNOLOGIES Pvt. Ltd.

S.NO. Name Branch
1 RAGHUNANDAN RANKAWAT CSE
2 PRATEEK JAIN CSE

SHRIRAM GENERAL INSURANCE

S.NO.   Name  Branch 
1 Yajant Sharma IT
2 Prince Sharma CIVIL
3 Himanshu Dhami ECE
4 Vikas Kumar Vaishnav ME
5 Dhara Maheshwari ECE (short listed)
6 Sejal Parihar ECE (short listed)
7 Lajna Mangtani ECE (short listed)
8 Taslima Parveen EEE (short listed)

Saraswati Technical Services

S.NO.   Name  Branch 
1 LAVEENA KACHHAWAHA CIVIL
2 POOJA PUROHIT CIVIL

Torrid Networks

S.NO.   Name  Branch 
1 CHIRAG JOSHI ECE

JUSTDIAL

S.NO.   Name  Branch 
1 DEEPESH SINGH CIVIL
2 ARPIT JAIN CSE
3 KUSHAL RAKHECHA CSE
4 LUCKY (s/o Mr. Ajay Kumar) CSE
5 MAYANK RATNU CSE
6 RAVINDRA PUROHIT CSE
7 AKSHAY MALVIYA ECE
8 CHIRAG JOSHI ECE
9 SATYA PRAKASH SINGH ME
10 ANU SHARMA ECE

HDFC LIFE

S.NO.   Name  Branch 
1 Ashok Kumawat CSE
2 Raj Mishra ECE
3 Robin solanki ECE
4 Dhara dave EEE
5 Eti chouhan EEE
6 Soniya kumawat EEE
7 Garima chhangani ECE
8 Madhurima abhichandani ECE
9 Payal kumari ECE
10 Sakshi kharbanda ECE
11 Rakhi bherwani ECE
12 Shreya rai CSE

HFCL

S.NO.   Name  Branch 
1 ADITI ACHARYA ECE
2 BHARAT BHATI ECE

METACUBE

S.NO.   Name  Branch 
1 YASH JAIN CSE

SHAKTI ART & CRAFTS

S.NO.   Name  Branch 
1 SHIVANI HARSH ECE
2 RUPALI TIWARI ECE

INNOEYE

S.NO.   Name  Branch 
1 AYUSH MATHUR CSE
2 HARSHIT GEHLOT CSE
3 KUNAL PRATAP SINGH SISODIA CSE
4 ROHIT GUPTA CSE
5 ISHITA GHOSH CSE

Lucid Outsourcing Solutions Pvt. Ltd.

S.NO.   Name  Branch 
1 Pooja Agarwal CSE
2 Indu Basera CSE

IT RADICALS

S.NO.   Name  Branch 
1 AMBA PATEL CSE
2 JIGYASA CSE
3 RAJA BOHRA CSE
4 NIKHIL PRAJAPAT CSE

Mr. P Mediaworks

S.NO.   Name  Branch 
1 Lalit Kumar CSE

GENPACT

S.NO.   Name  Branch 
1 ANMOL ARORA CSE
2 DEEPTI SRIVASTAVA CSE
3 DIVYA SRIVASTAVA CSE
4 JYOTI KUMARI CSE
5 MEENAXI SONI CSE
6 VISHWARAJ SINGH DEORA CSE
7 AKSHAY GIRI ECE
8 HITVARDHAN SINGH ECE
9 KUSHAL SONI ECE
10 MAMTA PRAJAPAT ECE
11 NIKHIL GOYAL ECE
12 SIDDHARTH SINGH ECE
13 VARSHA MENGHANI ECE
14 VIDHI KANUNGO ECE
15 SHASHI PRAKASH YADAV ME
16 VIKASH SHUKLA ME
17 DEEPIKA MAHESHWARI CSE
18 ISHITA GHOSH CSE
19 ITHISHREE PUROHIT CSE
20 KARUNA CHOUDHARY CSE
21 KHUSHBOO SAXENA CSE
22 PRIYANSHI GARG ECE
23 AKANKSHA SHARMA ECE
24 ASHA JALWAL ECE
25 DIVYA SATIDASANI ECE
26 JAYA LAKHANI ECE
27 POOJA CHANDORA (G. C.) ECE
28 POORNIMA SARDA ECE
29 SHIVANI HARSH ECE
30 SHUBHANGI MATHUR ECE
31 ABHILASHA CHOUDHARY EEE
32 ANKITA PANWAR EEE
33 APARNA KUMARI EEE
34 MONALISHA PARIHAR EEE
35 NEHA SONI EEE
36 SHIKHA DADHICH EEE
37 VARSHIKA KACHHAWAHA EEE
38 VYAKHYA KACHHAWAHA EEE

INDUS TOWERS

S.NO.   Name  Branch 
1 ANKIT GODARA EE
2 ANURAG ARYA EE
3 ARPIT MOHNOT EE
4 GAURAV TRIVEDI EE
5 JAIDEEP PANWAR EE
6 LALIT PANWAR EE
7 AKSHAY KUMAR ATREY EE
8 RAJESH PATEL ME
9 SAHIJWANI AMIT ME
10 SHANKAR LAL ME
11 DINESH SINGH RAJPUROHIT ME
12 SANGEETA MUNDEL EEE
13 AKSHAYA PUROHIT EEE

ICICI PRUDENTIAL

S.NO.   Name  Branch 
1 DIVYA THARWANI CSE
2 KHYATI SRIVASTAVA IT
3 DEEKSHA SINGH EE
4 DIVYA SANKHLA EE
5 PUMMY KUMARI IT
6 SHAURYA VINAY IT
7 SARTHAK SALUJA ECE
8 MANOJ PRASAD ECE
9 RAKESH RAJPUROHIT EE
10 DEVENDRA SINGH BHATI ECE
11 JAGDISH . (Ratna Ram) ECE
12 SHRAVEN RAM PRAJAPAT ECE
13 YASH MEHTA ECE
14 RAVINDRA SINGH CHOUHAN EE
15 NIKHIL GOYAL (Devananad Goyal) ECE
16 KIRTIKA MEHTA ECE
17 MANISH RAWAL ECE
18 PRAVEEN KUMAR OJHA IT
19 KULDEEP HARSH ECE
20 ABHISHEK OJHA ECE
21 SANJAY KUMAR BHAGAT CSE
22 MOHIT ROOP RAI CSE
23 SHAITAN RAM IT
24 SOHAN KIRI IT
25 NARENDRA SINGH ME
26 MOHIT SONI ECE
27 TUSHAR GOSWAMI CSE
28 TANUJ RAI ME
29 APOORV PRAKASH ECE
30 RAM RATAN SONI ECE
31 SANJAY KUMAR EE
32 ASHISH SURANA ECE
33 SHUBHAM AGARWAL CSE
34 ADITI ACHARYA ECE
35 SHAILY TOMAR ECE
36 POOJA PALLAVI ECE
37 AISHWARYA JOSHI EEE
38 PRATIKSHA TIWARI ECE
39 YAMINI RAI ECE
40 DIMPLE VYAS EEE
41 JIGYASA VERMA EEE
42 SUSHMITA PATEL CSE
43 PRABHA KIRAN CSE
44 MISHAIL GUPTA ECE

TOP SURVEYING INDIA Pvt. Ltd.

S.NO.   Name  Branch 
1 HARSHITA GEHLOT Civil
2 ARUN CHOUDHARY Civil
3 SHYAM SUNDER SHARMA Civil
4 KANTA Civil

TNS

S.NO.   Name  Branch 
1 CHANDARVEER CHARAN ECE
2 JITENDRA KUMAR ECE
3 NISHANT ARORA ECE
4 SANJAY ECE
5 VIKRAM. ECE

Appirio

S.NO.   Name  Branch 
1 Diksha Gaur CSE
2 Sahil Rathore CSE
3 Prashant Gupta CSE

Hi-Tech Engineers

S.NO.   Name  Branch  Placed Status 
1 ABHIJEET SINGH SISODIYA EE PLACED
2 AMIT KUMAR EE PLACED
3 ASHOK KUMAR EE PLACED
4 IMRAN KHAN (MOHAMMED IQBAL) EE PLACED
5 LATESH GEHLOT EE PLACED
6 MOHD ZUBER REHMANEE EE PLACED
7 PANKAJ GURJAR EE PLACED
8 PARVAT SINGH EE PLACED
9 RAKESH KUMAR SAIN EE PLACED
10 SHUBHANSHU MATHUR EE PLACED
11 SWAROOP SINGH EE PLACED
12 DAYA RAM SAIJU ECE PLACED
13 DEVA RAM JANGU ECE PLACED
14 DHARMENDRA DADHICH ECE PLACED
15 JEETENDRA . ECE PLACED
16 OMDEV SINGH ECE PLACED
17 PREM THANVI ECE PLACED
18 SHUBHAM OJHA ECE PLACED
19 SOURABH DAVE ECE PLACED
20 VIVEK KUMAR ECE PLACED
21 CHIRAG BHOBARIYA EE PLACED
22 HEMANT PALIWAL EE PLACED
23 MAHESH SONI EE PLACED
24 PRANAY MATHUR EE PLACED
25 VISHAL SEN EE PLACED

Centreonyx E-Commerce Hosting Pvt. Ltd.

S.NO.   Name  Branch 
1 AMIT DUGGAR CSE
2 ANKIT DADHICH CSE
3 ARVIND CSE
4 DAKSHA JOSHI CSE
5 HARSHIKA SINGH CSE
6 LAKSHMI SHARMA CSE
7 MONIKA GOUR CSE

SkilRock Technologies Pvt. Ltd.

S.NO.   Name  Branch 
1 DIKSHA GAUR CSE
2 KRISHNA SONI CSE
3 SAPNA KHATRI CSE
4 VASHISTHA GEHLOT CSE
 
S.NO.   Name  Branch  Placed Status 
1 KASHISH LAMBA IT PLACED
2 KHUSHBU MAHESHWARI CSE PLACED
3 KIRAN CHOUDHARY CSE PLACED
4 USHA LAKHANI CSE PLACED
5 DARSHANA KHICHI CSE PLACED
6 MOHIT SHARMA CSE PLACED
7 SWETA HOTCHANDANI CSE PLACED
8 SHWETA MATHUR IT PLACED
9 JYOTI KUMARI CSE PLACED
10 SOURABH PARMAR IT PLACED
11 KOMAL SOLANKI CSE PLACED
12 HIMANSHI MEWARA CSE PLACED
13 HIMANI RATHORE CSE PLACED
14 KHYATI SRIVASTAVA IT SHORTLISTED
15 PIYUSH CSE SHORTLISTED
16 ROHIT . CSE II SHORTLISTED

Tayana software Solutions

S.NO. Name Branch
1 DEEPIKA BISSA CSE
2 RAGHUNANDAN RANKAWAT CSE

S.NO. Name Branch
1 CHIRAG VAGHELA CSE

Lintech Electric Pvt. Ltd.

S.NO. Name Branch
1 GOURAV ABOTI EE
2 CHITRANSHU GOUR EE
3 YASH VYAS EE
4 RAHUL BHATI EE
5 PUSHPENDRA CHOUHAN EE
6 DILIP KUMAR VAISHNAV EE
7 ASHUTOSH SHARMA EE
8 NEPAL SINGH EE
9 ABHIMANYU SINGH RATHORE ME
10 ABHISHEK TAK ME
11 SANDEEP SINGH BHATI ME
12 ABHISHEK SINGH ME
13 RAJESH KUMAR ME
14 ANKIT KATARIA ME
15 SUDHANSHU VYAS ME
16 KULDEEP KUMAR JANGIR ME
17 BHARAT KUMAR GHANCHI ME
18 NILESH GUPTA ME
19 MONALISA MATHUR EEE
20 APURVA VERMA EEE
21 PALLAVI KHATRI EEE

GOOD THROUGH SOFTWARE SOLUTIONS Pvt. Ltd.

S.NO. Name Branch
1 KHUSHBOO GOSWAMI EEE
2 SHIVANGI MATHUR CSE
3 SHIKHA JAIN CSE
4 SOURABH MISHRA ME II
5 NITESH KUMAR ME II
6 PIYUSH MATNANI CSE